wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeMon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 33 më Tue Dec 26, 2023 8:05 pm

 

 Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Noizyyy

Noizyyy


Numri i postimeve : 33
Join date : 20/09/2010

Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Empty
MesazhTitulli: Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur   Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur Icon_minitimeMon Sep 20, 2010 11:13 pm

TORONTO-Teknikat e reja të teknologjisë kanë zbuluar një planet që ishte fokusuar në teleskopin Hubble Space që para 11 vjetësh. Strategjia e re më e përparuar e quajtur NICMOS duket tashmë se i ka hyrë një pune të re kërkimore, këtë radhë jo në qiell, por në arkivat e Hubble Space për të gjetur cfarë u ka humbur sysh dhjetra vite më parë nga kërkimet që janë bërë në galaktike.
Metoda është përdorur për të gjetur një gjetur një planet, imazhet e të cilit ishin marrë që në vitin 1998, por që falë metodave më të avancuara u zbulua një vit më parë.

Planeti është është vlerësuar të jetë të paktën rreth 7 herë më i madh se Jupiteri dhe dyshohet se është i rrethuar nga dy planete të tjerë por që janë të rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritë larg Tokës.
NICMOS nuk mund të shohë dy planetët e tjerë sepse llamburitja e yjeve dështon shikueshmërinë e tyre.
"Gjithsesi ne dëshmuam se teleskopi NICMOS është më i fuqishëm për të dalluar planetet”, shprehet shkencëtari që gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos në Kanada.

”Teknika jonë e re e përpunimit të imazhit mund të dallojë planetet që pengohen të shihen për shkak të shkëlqimit të yjeve pranë tyre, dhe mund të dallojnë pikërisht ata objekte që fshihen nga një e dhjeta e shkëlqimit që i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte më parë Hubble”, thotë Lafreniere.
Gjtja e këtyre planetëve nuk është e lehtë, pasi ata qëndrojnë pas yjeve. Por gjatë dy dekadave të fundit, shkencëtarët kanë fokusuar më shumë se 300 planete të fshehur që rrotullohen rreth yjeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Toka, planeti i konsumuar
» Nazca, zbulohet misteri i shtigjeve
» Ne planetin Mars zbulohet nje njeri duket si Binladeni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: FENOMENE PARANORMALE-
Kërce tek: