wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeMon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 33 më Tue Dec 26, 2023 8:05 pm

 

 si te parandalojm pirjen e alkolit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
ENEDA
Numri i postimeve : 1
Join date : 19/08/2010

si te parandalojm pirjen e alkolit Empty
MesazhTitulli: si te parandalojm pirjen e alkolit   si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeThu Aug 26, 2010 10:03 am

desha qe te vimit nje teme qe eshte problematike, ju lutem qe tma kthenit nje pergj. si te parandalojm ata qe pine alkol? kam nje problem personal dhe dua te se cmund te perdor a ka ndonje kure? ju lutem me ndihmoni. nqs nuk me thoni dicka te shpejte te pakten me jepni nje adrese ku mund te drejtohem. adresen time e keni flm Eneda
Mbrapsht në krye Shko poshtë
KinG.M.H.S.

KinG.M.H.S.


Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

si te parandalojm pirjen e alkolit Empty
MesazhTitulli: Re: si te parandalojm pirjen e alkolit   si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeFri Sep 24, 2010 2:55 am

Mirë se vini në forumin tonë.

përgjigja do të ishte e thjeshtë: Mos pijsh më !!! ...

Unë shpresoj se mund t'ju ndihmojë diçka, dhe nëse dëshironi me të vërtetë të ndaluar, atëherë nisja prej sodit mir ësht me kërkuu ndiihm ka familia jote ose me shkuu te mjeku ...

de mundohem më shum te gjej per juu hmm..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
KinG.M.H.S.

KinG.M.H.S.


Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

si te parandalojm pirjen e alkolit Empty
MesazhTitulli: Re: si te parandalojm pirjen e alkolit   si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeFri Sep 24, 2010 3:00 am

ENEDA shkruajti:
desha qe te vimit nje teme qe eshte problematike, ju lutem qe tma kthenit nje pergj. si te parandalojm ata qe pine alkol? kam nje problem personal dhe dua te se cmund te perdor a ka ndonje kure? ju lutem me ndihmoni. nqs nuk me thoni dicka te shpejte te pakten me jepni nje adrese ku mund te drejtohem. adresen time e keni flm Eneda

Vleresimet Alcoholism
Ndihmë për vetë-ndihmë problemet e alkoolit

Informacion mbi Alcoholism

"Alkoolizmi? Kjo nuk mund të ndodhë me mua. Kam nevojë alkoolit dhe nuk mund të ndalojë në çdo kohë," ju mund të mendoni se. Fakti është se rreth dhjetë për qind e gjermanëve kanë një konsum të rrezikshme alkoolit dhe rreth 3 milion njerëz janë të varur si të alkoolit.
Rruga për në alkoolizmi zakonisht shkon në 3 hapa

1 Hapi: Ne kemi mërzitje, dhimbje, ndjehen në depresion, në ankth, i pasigurt ose janë të tensionuara dhe të pijë alkool për të harruar problemet. Në shumë raste prindërit tanë, ose miqtë tanë për të na model apo edhe na inkurajojnë që të provoni një herë, por me alkool. Reklamim, gjithashtu, sugjeroi për ne se ne do të ndjehen rehat në mënyrë të barabartë me një gotë shampanjë, si dhe ato që i përkasin grupit, "në" janë dhe për të kuptuar diçka e kënaqësi. Prandaj është për t'u habitur që nuk kemi në fund ajo është që të pini një gotë të jenë të qetë dhe të ndjehen më mirë. Dhe ne jemi të shpërblehet për atë: dhimbje për të lënë, e tensioneve dhe pasigurisë do të zhduket në ajër dhe lehtësohet.

2 Hapi: varësinë psikologjike: Ne mbështeten gjithnjë e më shumë dhe më të shpejtë alkool si një solver problem. Mjedisi ynë na shpërblime të parë të siguruar që do të vazhdojmë të pijshëm. Nuk është një person që pi më. Në një pikë, në fund të fundit, ne nuk edhe idenë e trajtimit të problemeve tona pa alkool. Ne automatikisht aksesin për të alkoolit. Është shumë e lehtë për të marrë ndihmë në lidhje me drogat për t'u çlodhur, reduktuar inhibitions brengat e tyre dhe për të shpërndarë bezdisur.

3 Hapi: varësia fizike: Së fundi, të trupit tonë merr përdorur për të drogës në mënyrë të fortë se ne fizikisht si te parandalojm pirjen e alkolit Fotolia_5750576_XSAlkoholsuchtwerden varur. Ai e sheh të drogës si substancë i organizmit, si dhe raporti në qoftë se ka shumë pak të kësaj substance në trup. Kjo manifestohet nga simptomat e tërheqjes, si një dëshirë intensive për alkool, shqetësim, dridhje, ankth dhe djersitje. Ne jemi të fuqishëm vetëm nëse kemi një nivel mjaft të lartë të alkoolit.

Ne do të pra fillimisht vetëm psikologjikisht të varur, pra besoj se, pa zgjidhjen e problemeve të drogës e tona jo. Pastaj vijon varësisë fizike. Kur ne jemi fizikisht të varur, ne pije për shkak të frikës nga simptomat e tërheqjes dhe për të parandaluar të tjerët mend, "sa larg kemi zbritur."

A është varësia fizike u ngrit vetëm një herë, nuk ka kthim në një më të moderuar të pijshëm, të kontrolluar. Nëse dhe kur ne jemi fizikisht të varur, askush nuk mund të parashikojnë.
Si të njohin një varësisë alkool?

Varësisë mendor është i pranishëm, kur ne besojmë, vetëm për të marrë ndihmë më shumë nga alkooli, ose të mbajë një situatë të veçantë me alkool mund. Ajo nuk është më për të shijuar një gotë verë në shoqërinë e mirë, por ne pi për shkak të efektit të trupit tonë. Ne pini derisa ne të ju merret mendja dhe janë të lirshme.

Si trupi merr përdorur për të alkoolit, ne kemi nevojë për rritjen e sasive për të arritur të njëjtin efekt. Fakti që ne të tolerojë një shumë, prandaj nuk ka arsye të vërtetë për të qenë krenarë, por një paralajmërim se ne jemi në rrugën e varësisë.

Më tej sinjale alarmi për një varësisë alkoolit përfshijnë:
në qoftë se kemi krijuar një sasi të pijeve alkoolike
në qoftë se ne e ngriti në zyrën tonë për të kryer alkoolit
kur ne ndjehemi të fajit pas pirja e alkoolit
në qoftë se ne kemi probleme të kujtesës pas të pijshëm
në qoftë se ne kemi përshtypjen se pas qelqit të parë për të ndaluar thjesht nuk mund të
në qoftë se ne dridhen në mëngjes dhe këtë më mirë, konsumi i alkoolit është
kur kemi pi çdo ditë.

Sipas studimeve mjekësore meshkujt e rritur janë në rrezik në qoftë se ata pijnë më shumë se çdo ditë 40-50 g të alkoolit të pastër (rreth 2-3 shishe birrë ose një litër e gjysmë verë ose raki 4-5), gratë dhe kur ata pijnë më shumë se 20g të alkoolit.

Konsumi i rregullt dhe i ulët alkooli mund të çojë në dëmtime të konsiderueshme fizike: hipertensionit, kanceri i zgavrën gojë, dëmtim të mëlçisë, inflamacion i pankreasit dhe stomaku, probleme potencë, trashje.
Çfarë duhet të bëni nëse dikush është në rrezik ose addicted tashmë të alkoolit?

Shumë njerëz përpiqen për të siguruar veten e tyre se ata mund të ndalojë në çdo kohë dhe sjelljet e tyre të pijshëm është mjaft normale. Ata kanë frikë të pranojnë nevojën për "përkasin Alkis ose tramps." Anëtarët zakonisht përpiqen të fshihen nga jashtë, varësia e partnerit dhe të minimizojnë.

Megjithatë, nuk është turp që të ketë një problem të pijshëm. Është e rëndësishme që ju të marrë diçka në lidhje me të. Ka disa vetë-ndihmë organizatave të tilla si alkolikët Anonymous (AA), Dt. Mirë tamplier Rendit, e cila Kreuzbund ose Kryqin e kaltër, të cilat ju mund të kthehet për të. Në librin e telefonit për të gjetur numrat e telefonit të këshillimit varësisë. Mjeku do të ju ndihmojë nëse ju besoni në të. Ju nuk jeni vetëm me problemin tuaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
KinG.M.H.S.

KinG.M.H.S.


Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

si te parandalojm pirjen e alkolit Empty
MesazhTitulli: Re: si te parandalojm pirjen e alkolit   si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitimeFri Sep 24, 2010 3:02 am

[quote="KinG.M.H.S."]
ENEDA shkruajti:
desha qe te vimit nje teme qe eshte problematike, ju lutem qe tma kthenit nje pergj. si te parandalojm ata qe pine alkol? kam nje problem personal dhe dua te se cmund te perdor a ka ndonje kure? ju lutem me ndihmoni. nqs nuk me thoni dicka te shpejte te pakten me jepni nje adrese ku mund te drejtohem. adresen time e keni flm Eneda

Vleresimet Alcoholism
Ndihmë për vetë-ndihmë problemet e alkoolit

Informacion mbi Alcoholism

"Alkoolizmi? Kjo nuk mund të ndodhë me mua. Kam nevojë alkoolit dhe nuk mund të ndalojë në çdo kohë," ju mund të mendoni se. Fakti është se rreth dhjetë për qind e gjermanëve kanë një konsum të rrezikshme alkoolit dhe rreth 3 milion njerëz janë të varur si të alkoolit.
Rruga për në alkoolizmi zakonisht shkon në 3 hapa

1 Hapi: Ne kemi mërzitje, dhimbje, ndjehen në depresion, në ankth, i pasigurt ose janë të tensionuara dhe të pijë alkool për të harruar problemet. Në shumë raste prindërit tanë, ose miqtë tanë për të na model apo edhe na inkurajojnë që të provoni një herë, por me alkool. Reklamim, gjithashtu, sugjeroi për ne se ne do të ndjehen rehat në mënyrë të barabartë me një gotë shampanjë, si dhe ato që i përkasin grupit, "në" janë dhe për të kuptuar diçka e kënaqësi. Prandaj është për t'u habitur që nuk kemi në fund ajo është që të pini një gotë të jenë të qetë dhe të ndjehen më mirë. Dhe ne jemi të shpërblehet për atë: dhimbje për të lënë, e tensioneve dhe pasigurisë do të zhduket në ajër dhe lehtësohet.

2 Hapi: varësinë psikologjike: Ne mbështeten gjithnjë e më shumë dhe më të shpejtë alkool si një solver problem. Mjedisi ynë na shpërblime të parë të siguruar që do të vazhdojmë të pijshëm. Nuk është një person që pi më. Në një pikë, në fund të fundit, ne nuk edhe idenë e trajtimit të problemeve tona pa alkool. Ne automatikisht aksesin për të alkoolit. Është shumë e lehtë për të marrë ndihmë në lidhje me drogat për t'u çlodhur, reduktuar inhibitions brengat e tyre dhe për të shpërndarë bezdisur.

3 Hapi: varësia fizike: Së fundi, të trupit tonë merr përdorur për të drogës në mënyrë të fortë se ne fizikisht si te parandalojm pirjen e alkolit Fotolia_5750576_XSAlkoholsuchtwerden varur. Ai e sheh të drogës si substancë i organizmit, si dhe raporti në qoftë se ka shumë pak të kësaj substance në trup. Kjo manifestohet nga simptomat e tërheqjes, si një dëshirë intensive për alkool, shqetësim, dridhje, ankth dhe djersitje. Ne jemi të fuqishëm vetëm nëse kemi një nivel mjaft të lartë të alkoolit.

Ne do të pra fillimisht vetëm psikologjikisht të varur, pra besoj se, pa zgjidhjen e problemeve të drogës e tona jo. Pastaj vijon varësisë fizike. Kur ne jemi fizikisht të varur, ne pije për shkak të frikës nga simptomat e tërheqjes dhe për të parandaluar të tjerët mend, "sa larg kemi zbritur."

A është varësia fizike u ngrit vetëm një herë, nuk ka kthim në një më të moderuar të pijshëm, të kontrolluar. Nëse dhe kur ne jemi fizikisht të varur, askush nuk mund të parashikojnë.
Si të njohin një varësisë alkool?

Varësisë mendor është i pranishëm, kur ne besojmë, vetëm për të marrë ndihmë më shumë nga alkooli, ose të mbajë një situatë të veçantë me alkool mund. Ajo nuk është më për të shijuar një gotë verë në shoqërinë e mirë, por ne pi për shkak të efektit të trupit tonë. Ne pini derisa ne të ju merret mendja dhe janë të lirshme.

Si trupi merr përdorur për të alkoolit, ne kemi nevojë për rritjen e sasive për të arritur të njëjtin efekt. Fakti që ne të tolerojë një shumë, prandaj nuk ka arsye të vërtetë për të qenë krenarë, por një paralajmërim se ne jemi në rrugën e varësisë.

Më tej sinjale alarmi për një varësisë alkoolit përfshijnë:
në qoftë se kemi krijuar një sasi të pijeve alkoolike
në qoftë se ne e ngriti në zyrën tonë për të kryer alkoolit
kur ne ndjehemi të fajit pas pirja e alkoolit
në qoftë se ne kemi probleme të kujtesës pas të pijshëm
në qoftë se ne kemi përshtypjen se pas qelqit të parë për të ndaluar thjesht nuk mund të
në qoftë se ne dridhen në mëngjes dhe këtë më mirë, konsumi i alkoolit është
kur kemi pi çdo ditë.

Sipas studimeve mjekësore meshkujt e rritur janë në rrezik në qoftë se ata pijnë më shumë se çdo ditë 40-50 g të alkoolit të pastër (rreth 2-3 shishe birrë ose një litër e gjysmë verë ose raki 4-5), gratë dhe kur ata pijnë më shumë se 20g të alkoolit.

Konsumi i rregullt dhe i ulët alkooli mund të çojë në dëmtime të konsiderueshme fizike: hipertensionit, kanceri i zgavrën gojë, dëmtim të mëlçisë, inflamacion i pankreasit dhe stomaku, probleme potencë, trashje.
Çfarë duhet të bëni nëse dikush është në rrezik ose addicted tashmë të alkoolit?

Shumë njerëz përpiqen për të siguruar veten e tyre se ata mund të ndalojë në çdo kohë dhe sjelljet e tyre të pijshëm është mjaft normale. Ata kanë frikë të pranojnë nevojën për "përkasin Alkis ose tramps." Anëtarët zakonisht përpiqen të fshihen nga jashtë, varësia e partnerit dhe të minimizojnë.

Megjithatë, nuk është turp që të ketë një problem të pijshëm. Është e rëndësishme që ju të marrë diçka në lidhje me të. Ka disa vetë-ndihmë organizatave të tilla si alkolikët Anonymous (AA), Dt. Mirë tamplier Rendit, e cila Kreuzbund ose Kryqin e kaltër, të cilat ju mund të kthehet për të. Në librin e telefonit për të gjetur numrat e telefonit të këshillimit varësisë. Mjeku do të ju ndihmojë nëse ju besoni në të. Ju nuk jeni vetëm me problemin tuaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

si te parandalojm pirjen e alkolit Empty
MesazhTitulli: Re: si te parandalojm pirjen e alkolit   si te parandalojm pirjen e alkolit Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
si te parandalojm pirjen e alkolit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si Ta Ndaloni Pirjen e Duhanit ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: MjEKSiA DHE SHËNDETi-
Kërce tek: