wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeMon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 33 më Tue Dec 26, 2023 8:05 pm

 

 Etjet e Kosovës [DVD]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
SaLiBosSi


Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 31

Etjet e Kosovës [DVD] Empty
MesazhTitulli: Etjet e Kosovës [DVD]   Etjet e Kosovës [DVD] Icon_minitimeMon May 03, 2010 9:19 pm

Etjet e Kosovës [DVD] Tv6tnpxc
Imazhet filmike të ofrojnë Kosovën në katastrofën e vitit 1999. Personazhet janë viktima të luftës që mbi supe mbajnë edhe pasojat e saj. Ata përpiqen të gjejnë atë çka u ka mbetur mes rrënojave për të shuar etjen e rindërtimit të jetës. Ajo që i mban gjallë është shpresa. Ndërthurja e jetës së katër personazheve krijojnë panoramën e dhimbjes që bashkëjeton njëkohësisht me dëshirën për të rilindur. Me këtë motiv mundohen të ecin përpara dhe kërkojnë të gjejnë të dashurit e tyre që kanë humbur.

Një temë kjo që ka gjetur reflektime të ndryshme artistike nga krijuesit kosovarë. Regjisori Sunaj Raçaj shprehet se ky film që është realizuar vetëm dy vjet më parë, nuk do të thotë se ai e ka mbyllur këtë temë. “Përderisa kam për të shprehur për luftën e Kosovës dhe pasluftën, do ta shpreh në mënyrën time nëpërmjet filmit. Mjafton që të kem ndonjë inspirim ose shqetësim të brendshëm”, shprehet ai. Edhe pse ka qenë një realitet i prekshëm për të gjithë, në mediat kosovare ka pasur edhe nota kritike. E lidhur kjo me mënyrën e trajtimit të temës dhe detaje të tjera teknike e regjisoriale. Ngjarjet dhe personazhet vijnë nëpërmjet gërshetimit të një kasti aktorësh kosovarë, shqiptarë dhe maqedonas.

Drama e një Kosove të pasluftës mbartet nëpërmjet interpretimit të Sheqerie Buçajt, Blerim Destanit, Rajmonda Bulkut, Faruk Begollit, Ermela Telit, Tinka Kurtit, Bislim Muçajt dhe Meto Jovanovskit. Producentë të filmit janë Sali Limani, Blerim Destani dhe Sunaj Raçaj. Për këtë përzgjedhje aktorësh regjisori shprehet se “Jam munduar të thyej klishenë që në filmat shqiptarë luajnë vetëm aktorë të Shqipërisë dhe në prodhimet kosovare aktorë nga Kosova. Në kast ka edhe aktorë të mirënjohur tashmë si zonja Tinka Kurti, por edhe aktorë të rinj”. Raçaj shprehet se në pranverë do të nisë punën me një skenar tjetër interesant. Për detajet është herët të flitet.


Kodi:
http://rapidshare.com/files/71816840/Etjet_e_Kosoves.part1.rar
http://rapidshare.com/files/71830900/Etjet_e_Kosoves.part2.rar
http://rapidshare.com/files/71830905/Etjet_e_Kosoves.part3.rar
http://rapidshare.com/files/71813661/Etjet_e_Kosoves.part4.rar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wWw.Dobridolli-Forum.9forum.info
 
Etjet e Kosovës [DVD]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anatema- Film Shqip i ri per luften e Kosoves me aktore Amerikan
» RTK-LIVE 100% i KOSOVËS
» Lufta e Kosovës
» UÇK (Ushtria Çlirimtare e Kosoves)
» VAKTIA e RAMAZANIT 2010 - Për Territorin e Kosovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Multimedia :: FiLMAT DHE KiNEMAjA-
Kërce tek: