wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeMon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
September 2024
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 33 më Tue Dec 26, 2023 8:05 pm

 

 Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
SaLiBosSi


Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 31

Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Empty
MesazhTitulli: Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore   Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore Icon_minitimeSun Jan 10, 2010 8:55 am

Shtëpia e kulturës në Negotinë është e vetmja në Komunën e Vrapçishtit. Ajo funksionon me një staf të vogël me gjithsej katër të punësuar dhe ballafaqohet me mungesë të mjeteve financiare. Ky problem, që ka qenë gjithmonë i pranishëm, bëhet më i shprehur dy viteve të fundit, kur shtëpitë e kulturës në vendet rurale kaluan në kompetencën e komunave.

Shtëpia e kulturës në Negotinë edhe pse nuk shquhet për aktivitete të begata dhe përballet me probleme financiare, megjithatë nuk mund të thuhet se nuk funksionon fare. Ky institucion mban gjallë shoqëritë kulturoreartistike dhe në të herë pas here organizohen aktivitete të ndryshme kulturore dhe edukativoarsimore.
"Para disa javësh në këtë shtëpi u shfaq premiera e filmit "Koha e kometës", i cili është një ndër filmat më të suksesshëm dhe më të shtrenjtë shqiptarë", njofton Nuredin Jashari, drejtor i shtëpisë së kulturës në Negotinë. Sipas tij, më herët në Negotinë janë shfaqur më shumë filma, por me paraqitjen e teknologjisë së re, jo vetëm në mjediset rurale, por edhe nëpër vendbanimet urbane ka rënë interesimi për kinematë. Mjediset e shtëpisë së kulturës i shfrytëzon SHKA "Sami Zendeli" nga fshati Negotinë, shoqëri kjo e cila ka marrë pjesë dhe është paraqitur me sukses në më shumë festivale folklorike dhe popullore. Në këtë pallat janë promovuar libra të autorëve lokalë si dhe rregullisht organizohen kuize të diturisë nga ana e nxënësve të gjimnazit në paralelet e ndara në Negotinë. "Por jo vetëm për aktivitete kulturore, pallati i kulturës është shfrytëzuar edhe për realizimin e seminareve të ndryshme edukativoarsimore", nënvizon drejtori Arsllani.
Shtëpia e kulturës në Negotinë është e vetmja në Komunën e Vrapçishtit.
Ajo funksionon me një staf të vogël me gjithsej katër të punësuar dhe ballafaqohet me mungesë të mjeteve financiare. Ky problem, që ka qenë gjithmonë i pranishëm, bëhet më i shprehur dy viteve të fundit, kur shtëpitë e kulturës në vendet rurale kaluan në kompetencën e komunave. "Ne si shtëpi kulture, vetëm pagat mujore i marrim nga Ministria e Kulturës, ndërsa për harxhimet e tjera financohemi nga Komuna e Vrapçishtit. Megjithatë, mundësitë e komunës janë shumë të kufizuara", thotë drejtori Jashari. Shtëpia e kulturës në Negotinë ekziston prej 30 vitesh dhe deri më tani nuk është bërë asnjë riparim më i madh. Vitin e kaluar është intervenuar në çatinë e objektit, te pjesa mbi sallën e madhe.
"Ishte ky një intervenim i domosdoshëm, i cili u bë me mjetet e komunës. Mirëpo duhet bërë shumë më tepër. Pikësëpari skena nuk i plotëson kushtet për prezantim të ndonjë shoqërie kulturoroartistike më të madhe, ose të ndonjë trupe teatrore. Ajo është e vogël, ndërsa dërrasat, 30 vjet të vjetra, tanimë janë kalbur", potencon Nuredin Jashari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wWw.Dobridolli-Forum.9forum.info
 
Negotina me shtëpi kulture, por me minimum aktivitete kulturore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: LAjMET-
Kërce tek: