wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Shembull : Shuma e dy numrave te plote ne C++

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KinG.M.H.S.

avatar

Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

MesazhTitulli: Shembull : Shuma e dy numrave te plote ne C++   Wed Sep 22, 2010 12:35 am


Shuma e dy variablave të ndryshme te tipit Integer (Numer i plot) :

//Program nëpërmjet të cilit bëhet shuma e dy variablave të ndryshme.
#include
using namespace std;
int main()
{
int a,b;
double c;
cout << “Vlera e variables a:”;
cin >> a;
cout <<”\nVlera e variables b:”;
cin >>b;
cout<<”\nShuma a+b=”
<< a +b
<< endl;
}


Në rastin konkret kemi të paraqitur shumën e dy variablave të tipit integer.
Në kolonën e parë ku kemi të paraqitur

/Program nëpërmjet të cilit bëhet shuma e dy variablave të ndryshme.

Në këtë ne paraqesim çfar do lloj të komentit që duam ,thjesht shkruajm komentin ton në lidhje me programin që paraqitet në vijim.

#include

Me këtë komandë ne fusim automatikisht në program librarin ‘iostream’ e cila në vete përmban komanda të ndryshme si : cin , cout …

int a,b;
double c;

Këtu paraqitet tipi i variablës a dhe b që në rastin konkret është integer dmth numër i plotë,
kurse në rastin e variablës c kemi tipin double dmth që përfshihen edhe numrat dhjetor.

cout << “Vlera e variables a:”;
cout << “\nVlera e variables b:”;

Në këtë rast kemi futjen e disa teksteve në program të cilat programi i kompajlon të tilla siç i kemi shkruar ne brenda kllapave.

cin >> a;
cin >> b;

Në këtë rast kemi paraqitjen e variablave dhe kjo komand mundëson që mbasi të kemi bërë kompajlimin e programit dhe gjatë ekzekutimit të tij ne të mund të fusim vlera që duam.Në rasitn konkret duet të japim vlera të plota ne bazë të tipit që i kemi paraqitur variablat int (integer).

cout << “\nShuma e a+b=”
<<
Me këtë bëhet edhe shuma e variablave të paraqitura.Në fillim kemi të paraqitur tekstin që ne i kemi dhënë programit,i cili fillon prej një rreshti të ri dhe më pas kemi paraqitjen e shumës së variablave.
Në këtë rast operatori ‘+’ që bën mbledhjen e variablave shpesh mund të përdoret edhe si bashkues ndërmjet karaktereve të ndryshëm dhe stringjeve të ndryshme.

Këtu mbaron edhe shkruarja e programit edhe gjatë ekzekutimit të tij programi paraqitet :


Vlera e variables a:12

Vlera e variables b:2

Shuma e a+b=14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shembull : Shuma e dy numrave te plote ne C++
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Programim :: C# // C++ // VisualBasic-
Kërce tek: