wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Cfare eshte CSS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KinG.M.H.S.

avatar

Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

MesazhTitulli: Cfare eshte CSS   Tue Sep 21, 2010 8:14 pm

Cfare eshte CSS

CSS (Cascading Style Sheets) eshte nje nga gjuhet fondamentale te W3C per formatimin e faqeve web. Historia e saj ecen ne paralel me ate te HTML dhe kerkon te jete komplementi ideal i saj. W3C shikon HTML si nje elemnet struktural per nje faqe web ndersa ana estetike dhe prezentative i takon CSS. Idealja eshte te ndahet permbajtja nga estetika, prezantimi.

Kush e njef sadopak HTML eshte ne ndjeni per limitet qe ka nga ana prezentative e permbajtjes. Ne te vertet nuk eshte ky qellimi i HTML. Per te kaluar kete limit hyn ne loje CSS. CSS ben te gjitha ato qe HTML nuk ben dot.

Me CSS mund te trasformini tekstin tuaj duke perdorur fontin, ngjyrat qe deshironi dhe jo vetem kaq. Mund te percaktoni stile te ndryshme per pragrafet, blloqet etj. Mund te percaktoni distancat midis elementeve qe perbejne faqen tuaj. Pra me pak fjale CSS te ve ne dispozicion shume tipe formatimesh, nga ana juaj kerkohet vetem fantazi.

Pika e forte e saj eshte menyra se si manaxhohet siti. Ne qofte se formatimi i nje elementi ju eshte merzitur dhe deshironi te ndryshoni njgjyrat, fontin apo cdo gje tjeter nuk duhet te beni keto ndryshime ne cdo faqe te sitit tuaj. CSS eshte e ndare nga dokumentet dhe ndodhet ne file me vete. Mjafton te ndryshosh pjesen qe ka te beje me elementin qe deshironi te ndryshoni dhe te gjitha faqet do te ndryshojne sipas specifikimeve te reja.

Pra si perfundim kush njef HTML duhet patjeter te njofi edhe CSS si nje strument komplet per prezantimin e dokumenteve tuaja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Cfare eshte CSS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Programim :: HTML // CSS // JavaScript // XML-
Kërce tek: