wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 JavaScript [Tutorial]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KinG.M.H.S.

avatar

Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

MesazhTitulli: JavaScript [Tutorial]   Tue Sep 21, 2010 8:13 pm

Përshendetje !!

- Masi e pash që njoni ktu në forum kish nisë me i postu disa ushtrime/tutoriale rreth JavaScript, vendosa që edhe une ta boj një tutorial për JavaScript, ku këtu do te tregoj per Javascript History dhe disa gjera elementare për JavaScript.

JavaScript ?

- Javascript është një gjuhë e letë programmuse qe na mundeson te bejme ndryshime në Web-Site, me nje fjal në JavaScript mund te shkruani udhzime të ndryshme për të llogaritur qfardo veprime ne bazë të kushteve te ndryshme, krijimin e Web aplikacionve.
Pra JavaScript përdoret vetem per Web Develeoper, i perket Client Side (Pasi qe kodi i shkruar ne JavaScript eshte OpenSource) dhe perdoruesit mund ta shofin se si e ke shkruar kodin.

Kur mund t'ja filloj te shkruaj Kodë ne Java Script ?

- Ne JavaScript për te shkruar një kodë duhet të keni një përvojë të mir me HTML & CSS pasi që JavaScript lidhet me këto.
Për ata që kanë dëshir të fillojn te shkruajn kodë në Javascript i preferoj që njëherë të bëjnë një pervoj ne HMTL dhe CSS.

Ku Te Shkruajm Kodin ?

- Kodin mund të Shkruani ku te doni pasi qe nuk ka ndonje program te specifikuar vetem per JavaScript por ju preferoj qe te Shkarkoni NOTEPAD++ eshte mjaft komford apo Dreamweaver.

Si ta bejme te funksionoj JavaScript ne Web-Siten time ?

- JavaScriptin mund ta vendosim ne disa menyra :

1. Ju Mund te Vendosni JavaScript direkt ne HTML

Psh:

Kodi:
<a href="forumi.html" onclick="Ketu Vendosni Kodin e JavaScript">

2. Mund ta fusni ne fillim te kodit tek pas sintakses

Psh:

Kodi:
<script type="text/javascript">
            Ketu Kodi i JavaScript
                      </script>

3. JavaScript Kodin mund ta therrasim edhe nga jasht

Psh:

Kodi:
<script type="text/javascript" src="itshqip.js"></script>

dmth Tek itshqip.js (ketu eshte kodi). Ky eshte nje file i jashtem jasht kodit dhe me src e thrrasim.

Pra juv vendosni cilen medot ta therrisni cila tju pershtatet me se miri.

- Kaq per tash shum shpejt do te postoj si te shkruajm kod ne JavaScript

Ps. Ndoshta nuk jom shum i kjart ne shkrim por kjo eshte hera e par qe po shkruj tutorial
Nese diqka keni te pakjart lirisht vetini.

FLM Met Mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
JavaScript [Tutorial]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Programim :: HTML // CSS // JavaScript // XML-
Kërce tek: