wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

  JavaScript [Tutorial] Fillimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KinG.M.H.S.

avatar

Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

MesazhTitulli: JavaScript [Tutorial] Fillimi    Tue Sep 21, 2010 8:10 pm

Maheret e shkrujta 1 tutorial njoftus per JavaScript Tash pe shkruj edhe 1 ku do ti tregoj disa sene elementare edhe besoj qe keni mi kuptu krejt..!!

Si ti'ja fillojm te shkruajm kode ?

- Para se me ja nis me shkru 1 Kode ju mas pari duheni me dit se qysh me punu me do ku me vendos kodin qka e shkruni maheret postova 1 tutorial ku aty kom tregu ku me shkru po prak 1 pjes te shkrut pe tregoj edhe ktu qe mos tju bjen me lyp naper forum aton.
Dhe ktu pe shkruj pak ma gat qe me kuptu ma let, pra Kodi do te Vendoset brenda HMTL kodit zakonisht java Script support kodin HTML.
Pra ky eshte :

//Ketu Tregojm qe eshte HMTL kodi dmth po tregojm qe po shkrujm diqka ne HTML
//Head Dmth pejsa e nalt, mos keni dert ktu mundi me shkru naj koment naj send se nuk shifet ne WebSite Razz
Albania // Ky eshte titulli i WebSite muni me pa ne Web-Browser kur e qeLni Ktu po deL Itshqip e te kjo u del Albania Razz
content="text/html; charset=utf-8"> //UTF 8 Tregon qfar karaktere jane perdorur ne Website.
//Ketu Tregon Qe kemi JavaScript Dhe ne mes te kesaj duhet te shkruhet Kodi i JavaScript.
//Mbyllet JavaScript
//Mbyllet Head (Koka)
//Ketu Mbyllet HTML kodi.

Ok besoj qe e keni Kuptuar ket pjes.

Pra Tash fillojm me JavaScript Very Happy

Ok Tash pe shkrujm 1 Tekst Hello Word veq me kallzu qysh perdoret JavaScript.


// Kjo Tregon qe po perdorim JavaScript.
document.write(“Hello”); // document.write(); e shfaq ne Ekran qka kemi shkruar Brenda () Ne ket Rast e kemi Hello.
// Prefundon JavaScript

Pra, Pas Egzekutimit te kti Kodi ne WebSite ju Shfaqet Vetem Teksti "Hello"

Ok pro edhe 1 shembull te let per JavaScript :


Pasi e bojme Egzekutimin e Kesaj pra ne Web Shfaqet " Hello Kosova. "

Besoj qe pjesen ma Elementare e keni kuptu.
Tash shkojm me 1 Tjeter kapitull.

Krijimi i Variablave

Per Variablat po ju tregoj me fjal te mia besoj qe ma let e keni me kuptu.
Ok Variablat muni pak mu kthy ne shkoll fillore kur thojshmi Qe psh X=5 dhe Y=10, ok tani ne detyr sa here e kemi shkru X e kemi dit qe e ka Vleren 5 edhe sa here e kemi bo Y e kemi dit qe e ka Vleren 10, pro kjo osht Variabel, Mendoni juv Psh e keni X=222 Tash skeni nevoj me bo qdo here 222 po veq e boni X edhe kuptohet qe osht 222.
Ktu ne JavaScript Variablat shkruhen psh. var Nr (deklarojm 1 Variabel me emrin Nr)
Ose psh 1 Rast tjeter Day = "Monday" pro tash skemi nevoj me shkru monday po veq e bomi Day. Besoj qe e keni kuptu qet logjik qka dmth.

Tash po ja boj 1 Shembull per Variabla Ok :Qe edhe nje shembull per me kuptu ma let juvOk kaq per Tash me von do ta vazhdoj me disa Tutoriale Tjera se rend i kom hi 1 ka 1 thanksss
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
JavaScript [Tutorial] Fillimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Programim :: HTML // CSS // JavaScript // XML-
Kërce tek: