wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Etjet e Kosovës [DVD]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
avatar

Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 25

MesazhTitulli: Etjet e Kosovës [DVD]   Mon May 03, 2010 9:19 pm


Imazhet filmike të ofrojnë Kosovën në katastrofën e vitit 1999. Personazhet janë viktima të luftës që mbi supe mbajnë edhe pasojat e saj. Ata përpiqen të gjejnë atë çka u ka mbetur mes rrënojave për të shuar etjen e rindërtimit të jetës. Ajo që i mban gjallë është shpresa. Ndërthurja e jetës së katër personazheve krijojnë panoramën e dhimbjes që bashkëjeton njëkohësisht me dëshirën për të rilindur. Me këtë motiv mundohen të ecin përpara dhe kërkojnë të gjejnë të dashurit e tyre që kanë humbur.

Një temë kjo që ka gjetur reflektime të ndryshme artistike nga krijuesit kosovarë. Regjisori Sunaj Raçaj shprehet se ky film që është realizuar vetëm dy vjet më parë, nuk do të thotë se ai e ka mbyllur këtë temë. “Përderisa kam për të shprehur për luftën e Kosovës dhe pasluftën, do ta shpreh në mënyrën time nëpërmjet filmit. Mjafton që të kem ndonjë inspirim ose shqetësim të brendshëm”, shprehet ai. Edhe pse ka qenë një realitet i prekshëm për të gjithë, në mediat kosovare ka pasur edhe nota kritike. E lidhur kjo me mënyrën e trajtimit të temës dhe detaje të tjera teknike e regjisoriale. Ngjarjet dhe personazhet vijnë nëpërmjet gërshetimit të një kasti aktorësh kosovarë, shqiptarë dhe maqedonas.

Drama e një Kosove të pasluftës mbartet nëpërmjet interpretimit të Sheqerie Buçajt, Blerim Destanit, Rajmonda Bulkut, Faruk Begollit, Ermela Telit, Tinka Kurtit, Bislim Muçajt dhe Meto Jovanovskit. Producentë të filmit janë Sali Limani, Blerim Destani dhe Sunaj Raçaj. Për këtë përzgjedhje aktorësh regjisori shprehet se “Jam munduar të thyej klishenë që në filmat shqiptarë luajnë vetëm aktorë të Shqipërisë dhe në prodhimet kosovare aktorë nga Kosova. Në kast ka edhe aktorë të mirënjohur tashmë si zonja Tinka Kurti, por edhe aktorë të rinj”. Raçaj shprehet se në pranverë do të nisë punën me një skenar tjetër interesant. Për detajet është herët të flitet.


Kodi:
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part1.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part2.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part3.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part4.rar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dobridolli-Forum.forumotion.com
 
Etjet e Kosovës [DVD]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Multimedia :: FiLMAT DHE KiNEMAjA-
Kërce tek: