wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Historiku i Kinematografisë Shqiptare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
avatar

Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 25

MesazhTitulli: Historiku i Kinematografisë Shqiptare   Mon May 03, 2010 9:15 pm

1897 - Kinemaja po troket. Gjuha e filmit hyri në Shqipëri nëpërmjet rrugëve që shqiptarët kishin krijuar prej shekujsh me kontinentin.
1903 - Xhirimi i parë në Shqipëri nga kompanitë e huaja filmike. Pak vite më pas,
vëllezërit Manaki, në Manastir, mbajtën syrin e kamerës në vënde të ndryshme të Ballkanit.
1908 - Kolë Idromeno (1860-1939), piktor, arkitekt dhe urbanist me një kulturë erudite, në vitin 1883 ngre në Shkodër një laborator të quajtur “Dritëshkronja Idromeno” dhe në vitin 1908 fillon të organizojë shfaqjen e diapozitivave dhe filmave.
1909 - Vëllezërit Çomo, fillojnë të organizojnë shfaqje filmike në sallën e teatrit të Manastirit, shumë afër qytetit të Korçës.

1911 - filluan shfaqjet e para në kafe “Stema” të Korçës.
1912 – Viti i Pavarësisë së Shqipërisë. Egziston një kontratë në italisht e Kolë Idromenos, me distributorin përfaqësues të një kompanie austriake, Josef Stauber, e firmosur në 1 shtator 1912, e cila shënon një histori të gjatë distribucioni të kinematografisë botërore, që do tu japë shqiptarëve kryeveprat e saj.
1912 – 1920. Kamera e parë amatore dhe yjet e parë të kinemasë. Befas, në ekran, pranë emrave botërorë të ekranit, shqiptarët zbulojnë edhe praninë e aktorëve shqiptarë që luajnë në filma të huaj si Aleksandër Moisiu, Kristaq Antoniu, Elena Qirici.
1920 – 1938. Shpërndarja e gjerë private. Shpërndarësit shqiptarë të filmave, Daragjati, Canco, Beshiri, ngritën në 1938 shoqërinë e distribucionit “Shqiptaro film”. Sipas marrëveshjes do të shfaqen çdo javë në Tiranë dhe në qytete të tjera nga 9 filma artistike, 3 prej të cilëve komikë.
7 Prill 1939 - Pushtimi dhe monopolizimet e para shtetërore. Që në 2 tetor 1939, nënshkruhet marrëveshja ndërmjet Entit Kombëtar të Industrisë Kinemaotgrafike (ENIC) me qendër në Romë, i përfaqësuar prej drejtorit të përgjithshëm Armando Boncaglia, dhe qeverisë së Mbretërisë Shqipëtare e përfaqësuar nga shkëlqesia e tij Shefqet Vërlaci, kryetar i Këshillit Ministror. ENIC merr përsipër, për një periudhë pesëvjeçare, ekskluzivitetin e shfaqjes së filmave në Shqipëri.
30 Shtator 1942 - Me porosi direkte nga Konti Ciano dhe Benito Musolini, krijohet në Shqipëri shoqëria “Tomorri Film” e cila kishte për synim prodhimin e filmave.
1942 – Dokumentari i parë shqiptar nga një kineast shqiptar.
Shtator ’43 – Nëntor ’44. Nazistët kontrollojnë sallat e kinemave.
1944 – 1945 - Kamera amatore shqipatre fikson historinë e re.
22 Dhjetor 1945. Një kontroll tjetër i shtetit. Dekretohet ligji 186 “ Mbi krijimin e Monopolit Shtetëror për blerjen, importimin dhe shpërndarjen e filmave në Shqipëri”.
24 Dhjetor 1945 - Krijimi i Agjensisë Shqiptare të Filmit.
9 Prill 1947 - Me vendim Nr. 160 të Këshillit Ministerial, aprovohet dekreti Nr. 314, Ligji Nr. 422 “Mbi Shtetëzimin e Kinemave Private”.
10 Prill 1947 - Me vendimin Nr. 163 të Këshillit Ministerial dhe në bazë të Dekret-Ligjit 418 të datës 22 mars 1947, vendoset krijimi i Ndërrmarjes Shtetërore Kinematografike Shqiptare.(N.SH.K.SH). Prill 1947. Shpallet me dekretin Nr. 308, Ndërrmarje me rëndësi të përgjithshme Shtetërore.
10 Korrik 1952 - Inagurimi i Kinostudios "Shqipëria e re".
1984 - Numri më i lartë i prodhimit shtetëror: 18 filma artistikë të Kinostudios dhe Televizionit Shqiptar.
1992 - Prodhimi i parë privat shqiptar. Kinostudio "Shqipëria e re" u quajt "Albafilm Studio".
1996 - Ligji për Kinematografinë garanton prodhimin privat të filmave.
1 Prill 1997 - Krijohet Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dobridolli-Forum.forumotion.com
 
Historiku i Kinematografisë Shqiptare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Multimedia :: FiLMAT DHE KiNEMAjA-
Kërce tek: