wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 KONGRESI I MANASTIRIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
avatar

Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 26

MesazhTitulli: KONGRESI I MANASTIRIT   Mon May 03, 2010 9:08 pm

Kongresi i Manastirit nuk ishte thjesht,nje mbledheje gjuhesore,por ishte nje kongres kombetar.Ishte nje ngjareje e madhe,jo vetem e gjuhes,por edhe nje ngjarje politike,historike e shkencore,nga se aty nuk u vendos vetem per alfabetin e gjuhes shqipe,por u debatua edhe per shume çeshje kombetare..Megjithate vendin kryesor ne punimet e tij e zuri çeshtja gjuhesore,e alfabetit qe kerkonte nje zgjidhje perfundimtare.Per kete Kongresi i Manastirit u pa si nje ngjarje e shenuar ne historine shqiptare.:Ne Manastir u tubuan 50 delegat te njohur shqiptar nga 14-22 nentor 1908.Teme kryesore ishte zgjidhja perfundimtare e alfabetit te gjuhes shqipe.Nder delegatet pjesemarres shquheshin:Mithat Frasheri,Gjergj Fishta,Luigj Gurakuqi,Shahin KolonjaNdre Mjeda, Mihajl Grameno,Gjergj Qiriazi,Fehim Zavalani,Mato Logoreci,Hil Mosi,Sotir Peci,pastaj perfaqesues te shoqatave,klubeve e organeve kombetare te trevave shqiptare,te kolonive te jashtme,shkrimtare,gazetare,levrues dhe mesues te gjuhes shqipe,etj....Pas shume diskutimeve,me gjithe deshiren dhe synimet per te cilat ishin tubuar,nuk u arrit te caktohej nje alfabet i vetem,por u miratuan dy alfabete.:ai i Stambollit dhe alfabeti me shkronja latine,qe ishte shume i afert me alfabetin e shoqerise"Bashkimi" te Shkodres.Ky i fundit u pame praktik dhe me i lehte per te u pervetsuar,dhe u vendos te mbetet alfabeti i vetem i gjuhes shqipe.Xhonturqit nuk i pranuan vendimet e Kongresit te Manastirit.Ata kerkuan per gjuhen shqipe te perdoret alfabeti turko-arab dhe jo ai latin.Patriotet shqiptare i kundershtuan me force keto nderhyreje te Xhon turqeve.U organizuan edhe protesta.Ne Korqe me 1909 u be nje manifestim i madh ne favor te alfabetit te aprovuar nga Kongresi i Manastirit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dobridolli-Forum.forumotion.com
 
KONGRESI I MANASTIRIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Arti Shqiptar :: HiSTORIA SHQiPTARE-
Kërce tek: