wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Shfletime historike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SaLiBosSi
Admin
avatar

Numri i postimeve : 277
Join date : 07/02/2009
Age : 26

MesazhTitulli: Shfletime historike   Mon May 03, 2010 8:56 pm

MIC SOKOLI

Mic Sokoli eshte nder figurat me te njohura te historise sone kombetare,i cili eshte simbol i vetflijimit per Atdheun dhe kombin,per token tone qe shekujt e lane me gjakun e trimave dhe trimereshave.
Mic Sokoli lindi ne vitin 1839 ne fshatin Fang te Bujanit te Tropojes.RRjedh nga nje familje e njohur luftetaresh dhe atdhetaresh.I ati i tij Sokol Rama,i njohur si udheheqes i shquar popullor drejtoj kryengritjen e madhe te vitit 1845,kunder reformave te Tanzimatit,ne te cilen iu bashkuan rreth 8000 luftetar.
Kryengritesit sulmuan Gjakoven dhe perzune garnizonin turk nga ky qytet.Mic Sokoli ka qene luftetar i shquar i Lidhjes se Prizerenit.Udhehoqi nisi luftarake te Lidhjes ne shume beteja.Me shoke te vet trima,luftuan armikun dhe fituan teritoret nga pushtuesi si:Shkupin,Prishtinen,Mitrovicen Vusdhtrine dhe Gjilanin.

Me 1881 Dervish Pasha,niset me shume ushtri per te shkatrruar Lidhjen.Mic Sokoli se bashku me luftetaret e t ia ze priten ne Gryken e Caraleves.Ne betejen e Slivoves ne prill1881,Mic Sokoli ne perleshje me forcat osmane,ia vuri gjoksin topit te armikut,ra heroikisht ne fushen e betejes,per te mos vdekur kurre,dhe per te mbetur legjende e gjalle e vetflijimit dhe sakrifices.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.Dobridolli-Forum.forumotion.com
 
Shfletime historike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Arti Shqiptar :: HiSTORIA SHQiPTARE-
Kërce tek: